Program miał być skierowany do wszystkich, jednak ze szczególnym uwzględnieniem rodzin wielodzietnych i tych których nie stać na kredyt hipoteczny. Zgodnie z jego założeniami miały powstać tanie mieszkania na wynajem do których, po okresie 20-30 lat można było nabyć prawo do własności. Natomiast średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji, czy też mediów w takim mieszkaniu miał wynieść około 10-20 zł za m2. W przypadku gdy zdecydujemy się na jego późniejszy wykup, stawka planowanego czynszu wzrosłaby do poziomu 12-24 zł za m2. Jak widać propozycja ta brzmiała bardzo obiecująco i wiele osób zaczęło robić sobie względem tego typu mieszkań wielkie nadzieje. My także.

Wskazaliśmy Bankowi Gospodarstwa Krajowego do udziału w programie „Mieszkanie Plus” najlepsze polickie nieruchomości przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną:

  1. Działkę u zbiegu ulic Robotnicza/Piaskowa oddaloną o około 100 m od żłobka, 150 m od rozbudowanego Przedszkola nr 5,
  2. Działkę u zbiegu ulic Wyszyńskiego/Piłsudskiego, obok targowiska miejskiego
    z gotowym projektem technicznym dwóch budynków mieszkalnych, pozwoleniem na budowę, rzutami kondygnacji itp.,
  3. Działkę u zbiegu ulic Piłsudskiego/Mazurska przy osiedlu „Nowopol”.

Łącznie w tych trzech lokalizacjach można wybudować ponad 100 mieszkań.

W lutym tego roku po ponad roku wymiany korespondencji, kolejnych spotkań z ust Pana Mirosława Barszcza Prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości współautora programu Mieszkanie Plus w wywiadzie radiowym usłyszeliśmy, że założenia programu Mieszkanie Plus są nierealne.

Rząd wycofał się z pierwotnych zamierzeń. Nie będzie realizowany program tanich mieszkań na wynajem od rządu, gdzie czynsz miałby być ustalany co roku Rozporządzeniem Rady Ministrów.

Ma być wdrożony filar komercyjny programu zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, będący Spółką Akcyjną Skarbu Państwa.

Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości proponuje gminom udział w Spółce Celowej powołanej do budowy mieszkań na wynajem. Szacowany wstępnie czynsz dla rynku szczecińsko-polickiego to 25 zł m2 bez opłat eksploatacyjnych, bez opłat za media (1 250 zł czynszu plus około 500 zł opłaty eksploatacyjne i media za mieszkanie 50 m2 razem 1 750 zł miesięcznie – poziom rynkowy).

Z całą pewnością mieszkania budowane w takiej formule nie są propozycją dla rodzin nisko uposażonych, ubiegających się o mieszkanie komunalne w naszej gminie.

Przypominam, że średni czynsz za mieszkanie komunalne w Gminie Police to 3,66 zł za m2  najwyższy czynsz komunalny w 6 wybudowanych przez gminę w latach 2010-2014 budynkach zlokalizowanych przy ulicach PCK-Bankowa-Wyszyńskiego obok wskazanego pod zabudowę terenu to 6,78 zł za m2.

Obietnice rządu „PiS” tanich mieszkań na wynajem się ulotniła. Co mamy dziś? Ustawę o dopłatach do czynszu – nową propozycję Mieszkania Plus – ale to już inny temat.

Tym samym, sztandarowe dzieło „PiS” zmieniło się z programu tanich mieszkań na wynajem w program dopłat do czynszu.